WhatsApp
Yükleniyor...

TOEFL Sınavları Hakkında Merak Edilenler

Yazılarımız ve Makalelerimiz.

Anasayfa Kurumsal Blog TOEFL Sınavları Hakkında Merak Edilenler
31 Aralık 2021, 12:14 Yorum Okuma

TOEFL’ın asıl amacı, yazılı ve sözlü İngilizce anlama becerinizi ölçmek, üniversite düzeyinde İngilizce öğrenim yapısını tanımlamaktır. TOEFL sınavlarını yalnızca yurtdışı eğitimleriyle sınırlandırmak yanlıştır çünkü yurtiçi eğitim kurumları da TOEFL’ı İngilizce yeterlilik konusunda gerekli koşul olarak talep ediyorlar. Yalnızca eğitim alanları değil profesyonel iş hayatında da artık TOEFL belgesi isteniyor. Temel amacına baktığımızda TOEFL, İngilizce seviyenizi anlamak, konuşmak, dinlemek ve yazmak açısından analiz ediyor ve sonrasında bir değerlendirmeye alıyor. Bunların tamamı, gelecek hayatınızdaki iş ya da akademik çalışmalarınız için ihtiyaç duyacağınız becerilerdir ve TOEFL sayesinde yetkinliğinizi kanıtlayabilir, seçtiğiniz alanda ilerleyebilirsiniz.

TOEFL Sınavına Kimler Girebilir?

Başvurulan ya da çalışılan yer için İngilizce dil seviyesi ispatı gerekliyse, öğrenciyseniz ve yükseköğrenim kurumunda eğitiminize devam etmek istiyorsanız, sertifika ve burs adayı iseniz, İngilizce dil gelişiminizi takip etmek istiyorsanız ya da vize başvurusu için gerekliyse TOEFL sınavlarını tercih edebilirsiniz.

Sınav İçeriği Nasıl?

TOEFL sınav sistemi dört ayrı bölümden oluşur. Sınav yaklaşık olarak üç saat sürer. TOEFL sınav içeriğinde;

Reading (okuma), 35-40 soruluk okuma parçalarından oluşan bir bölümdür.

Listening (dinleme), sözlü yabancı dil anlayabilme yetinizin ölçüldüğü bu bölüm yaklaşık 30-35 soruyu kapsar.

Speaking (konuşma), okuduğunuz ve öğrendiğiniz bilgiler hakkında İngilizce olarak tartışabileceğiniz 4 ayrı bölümden oluşur.

Writing (yazma), bu bölüm 2’ye ayrılır ve size verilecek olan konuyla alakalı yorum yapmanız, kompozisyon yazmanız beklenir. Sonrasında da size verilecek olan okuduğunuz ve dinlediğiniz konular ile alakalı bir paragraf yazmanız beklenir.

Yeterlilik ve Puanlama Sistemi Nasıl İşliyor?

TOEFL, sınava girebilmeniz için sizden orta seviye bir İngilizce bilgisi istiyor. Yeterliliğinizi artırmak adına sınava girmeden önce sınav formatıyla alakalı mutlaka pratik yapmanız gerekli. Sınav esnasında uygulanan birtakım not verme kriterleri, sizden bazı kelimeleri özellikle kullanmanızı bekleyebilir. Ayrıca speaking ve writing kısımlarından herhangi birini boş bırakırsanız puanınızın hesaplanmayacağının altını çizmek istiyoruz.

TOEFL Sonuçları Ne Kadar Süre Geçerlidir?

TOEFL sınav sonuçları, sınav tarihinden itibaren iki sene geçerliliğini korumaktadır ve TOEFL sınavlarına istediğiniz kadar girebilme hakkınız vardır.

TOEFL sınav sisteminin amaçlarınıza ulaşmanıza yardımcı olması için web sitemizi ziyaret edebilir ve ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Yorum